آرایشگاه کودک تی تو در گوهردشت کرج

کوتاه کردن موی نوزادان

از باورهای غلطی که در جامعه رواج پیدا کرده‌است تراشیدن موی سر نوزاد می‌باشد. به‌هیچ‌وجه موی سر نوزاد خود را با تیغ اصلاح نکنید. این کار باعث پرپشت شدن موی سر نوزاد نمی‌شود. موی سر نوزادان را با تیغ نتراشید این کار ارزش علمی ندارد و در واقع این باور حاصل یک اشتباه دیداری است ، زیرا وقتی از سمت ریشه به سمت نوک مو می‌رویم مو نازک‌تر می‌شود. درنتیجه وقتی شما مو را تیغ می‌زنید قسمت نازک مو می‌افتد ولی سطح مقطع مو که ضخیم تر است باقی می‌ماند ، درنتیجه فکر می‌کنید با تیغ زدن مو ضخیم‌تر شده‌است ، درحالی‌که وقتی مو رشد کند به سمت بالا بیاید مجدداً نازک می‌شود.

رنگ کردن موی کودک درست یا غلط؟ اینجا بخوانید

مراحل رشد مو

عامل دیگری که باعث ایجاد این باور غلط شده مراحل مختلف رشد مو است. موی انسان ۳ مرحله رشد در مرحله آناژن یا رشد مرحله کاتاژن یا استراحت ، مرحله‌ای تلوژن یا مرگ.

ومراحل رشد موقتی شما مو را با موچین ، تیغ یا هر وسیله دیگر از پوست جدا می‌کنید ، درواقع موی در حال استراحت یا در حال مرگ را وارد مرحله رشد می‌کنید درنتیجه سرعت رشد مو افزایش یافته پس‌از آن مجدداً وارد مرحله استراحت می‌شود. این امر باعث می‌شود شما فکر کنید با تیغ زدن ، بند انداختن یا کندن مو رشد موی بهتر و ضخیم‌تر میشود. بهترین زمان برای اولین کوتاهی موی نوزاد هیچ فرقی نمی‌کند که شما موی کودکتان برای اولین‌بار در چه سنی کوتاه کنید.

نکته‌ای که دانستن آن مفید است این است که نوزادان پس‌از تولد دارای مویی هستند که داخل رحم رشد کرده‌است و با آن موی داخل رحمی یا لوگو می‌گویند. بعد از تولد و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه موی لاناگو که مویی نازک و ظریف است می‌ریزد و به‌جای آن مویی کرک مانند بنام ونوس رشد می‌کنند و به‌تدریج و با گذشت زمان موی ونوس در قسمت سر جای خود را به موهای ضخیم‌تری بنام ترمینال می‌دهد. اما در قسمت‌های دیگر بدن ونوس باقی می‌ماند بنابراین چه والدین سر کودک را بتراشند چه نتراشند لانوگو ها یا موهای داخل رحمی طی ۲ تا ۳ ماه می‌ریزند.

شاید ظاهر موها از نظر مادر خیلی متفاوت نباشد ولی ماهیت این موها با هم فرق دارند بنابراین همون‌طور که اشاره کردیم اصلاح و تراشیدن مو تسریع در روند افزایش مو ، ضخیم شدن، پرپشتی و جلوگیری از ریزش مو ندارد.

 

دلایل ریزش موی کودکان+درمان را اینجا بخوانید

سن تراشیدن

سن تراشیدن مو هم با توجه به آداب‌ورسوم هر خانواده‌ای متفاوت است.

اما این را در نظر داشته باشید که پوست سر نوزاد بسیار حساس است و ممکن است هنگام تراشیدن باعث خراشیدن پوست سر او شوید و فشار به ریشه مو بیا‌ید. باعث اذیت شدن دلبنتان شود.

شانه کردن موی نوزاد

بهتر از موی سر نوزادان توسط دست یا شانه‌های استاندارد یا برس‌های بسیار نرم شانه کنید توصیه می‌شود از تراشیدن سر نوزاد قبل‌از ۱ سالگی خودداری کنید.

تراشیدن موی نوزاد

ازآن‌جایی‌که نوزادان هیچ هورمون جنسی ندارند ، چربی موی آن‌ها بسیار اندک است به این علت سریعاً صدمه پذیر و شکننده می‌شود پس بهتر است از سشوار کشیدن موی نوزادان خودداری کنید. از شانه نیز به‌آرامی استفاده کنید همچنین برای شانه زدن موهای نوزاد خود از شانه‌های استاندارد استفاده کنید. از بستن موی سر نوزاد خود با کش خودداری کنید.سشوار موی نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *