آرایشگاه کودک تی تو در گوهردشت کرج

موخوره چیست؟ روش های درمان موخوره

والدین در نگه‌داری از کودک و سلامت فرزندشان از هیچ تلاشی دریغ ندارند. گاهی باوجود همه تلاشی که می‌کنند، شاهد برخی مشکلات جسمی در فرزندان هستند که موجب نگرانی‌هایی می‌شود. مشکلات پوست و مو در بزرگسالی بسیار شایع است. اما در دوران کودکی کم‌تر شاهد این مشکلات در کودکان هستیم. موخوره در کودکان نیز یکی از همین موارد است که به‌ندرت دیده می‌شود. ولی نگرانی های زیادی را برای پدر و مادرها ایجاد می‌کند. اغلب افراد تصور می‌کنند مشکلاتی نظیر موخوره در کودکان اتفاق نمی‌افتد و این مورد فقط مخصوص بزرگسالان است. درواقع این تفکر تا حدود زیادی درست است، اما کم نیستند کودکانی که موهای پر از موخوره و شکستگی مو دارند. این موخوره کم‌وبیش شبیه به موخوره های دوران جوانی و بزرگسالی است. اما چرا چنین مشکلی برای کودک خردسال ایجاد می‌شود؟ برای بررسی دقیق این موضوع لازم است تا ابتدا تعریف دقیقی از موخوره داشته باشیم.

 موخوره چیست؟

تریکوپتیلوزین (Trichptylosis) یا موخوره مشکلی برای مو به‌صورت شایع است که در آن موها از ساقه دچار شکاف می‌شوند. این شکاف به‌صورت دو یا چند بخشی شدن انتهای ساقه مو شروع می‌شود و تا ریشه مو ادامه پیدا می‌کند. شکافتگی تارهای مو یک مشکل جدی است و به‌مرور موجب شکستن ساقه مو می‌شود. در ادامه این، موها دچار شکستگی و قطع شدگی کامل می‌شوند و به‌صورت خرد شده از ساقه جدا می‌شوند. موخوره در کودکان نیز روندی کم‌وبیش یکسان با بزرگسالان دارد. شکستگی مو و خرد شدن ساقه در کودکان نیز دیده می‌شود. در موخوره لایه پوشاننده بیرونی موها دچار آسیب دیدگی می‌شود. این بخش کوتیکول نام دارد و جزئی از ساختمان مو در همه افراد است. موهای دارای کوتیکول خوب، کیفیت بهتری دارند و دچار موخوره نمی‌شوند. سلول‌های کوتیکول در موهای سالم را می‌توان به فلس‌های ماهی تشبیه کرد. به این صورت که هر سلول کوتیکول سلول دیگری را تحت پوشش قرار می‌دهد و هم‌پوشانی با سلول‌های کوتیکول مجاور دارد. برخی عوامل موجب از بین رفتن این هم‌پوشانی شده و یا یا به آن آسیب می‌زند دراین‌صورت موها از همان محل شروع به جدا شدن می‌کند. این پدیده باعث ایجاد موخوره در موها می‌شود که ظاهر و کیفیت موها را از بین می‌برد.

 علت موخوره در کودکان

وقتی به لایه بیرونی و پوشاننده موها به هر دلیلی آسیبی وارد شود، موها دچار موخوره می‌شود. استفاده از رنگ‌های شیمیایی و مواد اکسیدان، حرارت بالای سشوار و اتوی مو، تابش شدید نور خورشید و باد، استفاده از مواد فرکننده مو ها و… از مهم‌ترین عوامل ایجاد موخوره در بزرگسالان هستند. در شرایط عادی موهای کودکان در معرض رنگ‌های شیمیایی و اکسیدان نیست، پس چه دلیلی موجب ابتلای به موخوره در کودکان می‌شود؟ بدون تردید موخوره با خشکی موها در ارتباط است. به هرچیزی که موجب خشک شدن موی کودکان می‌شود، می‌تواند موها را مستعد موخوره کند. استفاده از شامپوهای غیراستاندارد برای کودکان یکی از مهم‌ترین این دلایل است.

موخوره چیست

برخی والدین موهای فرزندانشان را با سشوار خشک می‌کنند تا کودک دچار سرماخوردگی و بیماری نشود. این امر نیز می‌تواند به ساقه موها آسیب جدی برساند. به‌طورکلی ساختار مو در کودکی با دوران نوجوانی و بزرگسالی متفاوت است. موهای کودک بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند. معمولاً با بلند شدن موها موخوره هم سروکله‌اش پیدا می‌شود و این زمانی است که موها به‌وضوح صدمه دیده است. قبل‌از این‌که موخوره موها را درگیر کند باید برای خلاص شدن از آن چاره‌ای پیدا کرد. ولی جلوگیری از ابتلا به موخوره در کودکان لازم است تا بر روند رشد مو و کیفیت موی کودکان آشنا شوید.

مضرات رنگ کردن موی کودک.

 دلایل ایجاد موخوره، علت موخوره چیست؟

همان‌طور که در پیش‌تر اشاره شد، موخوره دلایل زیادی دارد که برای بزرگسالان است. اما بعضی از این دلایل می‌تواند برای کودکان هم باشد، یعنی این‌که دلایل مشترکی برای ایجاد موخوره در موی سر کودکان و بزرگسالان وجود داشته باشد. از این دلایل می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • شستن بیش‌از اندازه مو
 • شستشوی مو با آب داغ
 • شانه زدن با برس کشیدن مو در حمام
 • برس زدن یا شانه زدن زیاد مو
 • بکار بردن شامپوهای غیراستاندارد
 • کشیده شدن مو موقع بستن
 • استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو و همچنین محصولات حالت‌دهنده‌ی مو از طریق گرما و حرارت
 • شانه کردن موهای خیس
 • خشکی مو
 • استفاده زیاد از تافت و ژل مو
 • کم شدن مایعات بدن ویتامین‌ها و مواد مغذی و معدنی.
 • درمان موخوره در کودکان

پس‌از فهمیدن علت‌های مختلف موخوره در کودکان، حال نوبت به درمان آن می‌رسد. به‌طورکلی وضعیت، نوع و کیفیت موی کودک توسط پزشک متخصص و با استفاده از ابزار دقیق باید انجام شود. با قرار دادن تار موهای کودک زیر میکروسکوپ، می‌توان ساختار ساقه مو را بررسی کرد. در مواردی همچون نازک بودن بیش‌ازحد یا موخوره از این طریق به‌سادگی قابل تشخیص است. درصورتی‌که پزشک تشخیص دهد، با انجام برخی آزمایشات بالینی می‌توان به‌علت کم پشتی، نازکی یا موخوره در کودکان پی برد. برای این منظور بررسی وضعیت تیروئید، آهن روی و دیگر عناصر ضروری است. در اغلب موارد نیازی به انجام آزمایشات پزشکی نیست و تنها با تغییر در برخی موارد جزئی در روتین روزانه کودک، موخوره در کودک را می‌توان درمان کرد. به‌طورکلی هر عاملی که موجب شکنندگی موها بشود در ایجاد موخوره تأثیر دارد.

 تاثیرات شامپو در ایجاد موخوره در کودکان

در زیر پوست سر غددی وجود دارد که مسئول ترشح چربی در مو و پوست سر است. در کودکان در خال رشد، این غدد هنوز تکمیل نشده و ترشح این غدد در حد بسیار کمی انجام می‌گیرد و پس‌از دوران بلوغ ترشح غدد چربی افزایش پیدا می‌کند و به تبع آن ساقه‌ی موها نیز چرب می‌شود، با توجه به عدم ترشح چربی در سنین کودکی استفاده از برخی شامپوهای شیمیایی می‌تواند به موهای کودک آسیب بزند. شامپوی نامناسب ساقه مو را خشک می‌کند و خشکی مو یکی از عوامل مهم در ایجاد موخوره در کودکان است.

 درمان گیاهی موخوره در کودکان

روش‌های خانگی و گیاهی برای درمان موخوره نیز وجود دارد که به چندی از آن اشاره می‌کنیم. استفاده از روغن های گیاهی در انتهای ساقه مو به خصوص با روغن زیتون یا روغن نارگیل چرب کنید تا موها دچار خشکی زیاد و شکنندگی نشود. چند قطره روغن برای کل موهای سر کافی است. این کار را بعد از استحمام کودک می‌توانید انجام دهید. در موهای بلندی که در معرض موخوره هستند، هرچند ماه یک‌بار کمی از موها را کوتاه کنید.

خواص رزماری برای مو.

 کوتاه کردن موی سر

برای رشد موهای سالم باید موهای آسیب‌دیده را کوتاه کنید. حداقل سه سانتی‌متر انتهایی موخوره ها را کوتاه کنید. تنها راه برای خلاص شدن از موخوره در کودکان این است که ابتدا موهای آسیب‌دیده کوتاه شود و بعد با شیوه‌های ذکر شده از ابتلای مجدد به موخوره جلوگیری شود.

 تیتو آرایشگاه موی کودک در کرج

اگر روش های گیاهی و خانگی ذکر شده اثر بخش نبود، مجموعه تیتو، خدماتی برای این موضوع در نظر گرفته است. شما می‌توانید با مراجعه به این مجموعه خدماتی مانند : ویتامینه ، تغذیه مو و… را برای موهای کودک خود انجام دهید تا از شر موخوره و بعضی بیماری های پوست موی دیگر راحت شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *