آرایشگاه کودک تی تو در گوهردشت کرج

برای داشتن کودک شاد باید به چند نکته توجه کنیم ، تا کودک‌مان احساس ارزشمندی به خود داشته باشد. معمولاً بزرگ‌ترها بیشتر از اینکه کودک شاد داشته باشند ، به موفقیت های آن‌ها اهمیت می‌دهند. انتخاب کلاس‌های آموزشی و برنامه‌ریزی ، برای دانشگاه و انتخاب رشته تحصیلی ، که به بچه‌ها کمک می‌کند در آینده شغل بهتری پیدا کنند و مواردی از این دست برای آن‌ها بیشتر اهمیت دارد. والدین به این موارد بسیار توجه می‌کنند ولی آن‌قدر که باید و شاید به مسائلی که ، کودکان را خوشحال می‌کند ، توجه نشان نمی‌دهند. علاوه‌بر اهمیت موضوع ، از بعد روان‌شناسی کودک ، باید به این نکته نیز اشاره کرد ، که شادی یکی از راهکارهای سلامت قلب کودکان است. چرا کودکانی که شاد هستند قلب سالم‌تری دارند؟

دلیل علمی این اتفاق تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از ایجاد حملات قلبی ناشی از عصبانیت ،و ازسویی‌دیگر کنترل میزان فشار خون است. در کودکان شاد ، میزان ضربان قلب در هر دقیقه شش تپش کم‌تر از دیگر کودکان است. بنابراین قلب این افراد تحت فشار نیست و به‌آرامی فعالیت می‌کند. این واقعیت را هم اضافه کنیم ، که قلب با هر ضربه عاطفی احساسی واقعاً می‌شکند. این شکستن به شکل آسیبی به مویرگ‌های ظریف قلب اتفاق می‌افتد ، که در نهایت باعث آسیب جدی به قلب می‌شود.

اگر مادران کودک درونشان شیطنت کند ، زندگی در خانه جریان می‌یابد و اگر خنده ، شادی ، شوخی و بازی کنند ، همه اهل خانه را به زندگی نوید می‌دهند. انتقال شادی از پدران و مادران به کودکان میسر است ، کودکان همین چند سال را برای شادی کردن و بازی کردن وقت دارند.

 بازی کردن ، اولین گام برای داشتن کودک شاد

ازآن‌جاکه کودکان سرشار از انرژی اند نیاز به این دارند ، که انرژی‌های درون‌شان را به‌نحو مطلوب تخلیه نمایند ، که این فقط با بازی میسر و امکان‌پذیر می‌باشد. همه ما والدین در قبال کودکان خود مسئول هستیم. جروبحث و جدال بین والدین تنش را در کودکان ایجاد کرده و اثرات منفی و مخربی را بر عملکرد مغز آن‌ها می‌گذرد. شاید ندانید موجب اختلال در یادگیری و مدیریت صحیح احساسات آن‌ها می‌شوید.

اهمیت بازی کردن برای کودکان مانند اهمیت کارکردن برای بزرگسالان است تجاربی که بدست می‌آورند در آینده برای کارکردن استفاده می‌کنند. بازی کردن بدون برنامه قبلی یکی از رازهای داشتن کودک شاد است ، به‌نظر می‌رسد هنر بدون برنامه بازی کردن ، یکی از کمبودهای این روزهاست. امروز کودکان سرشان با برنامه‌های مختلف شلوغ شد و محو اسباب‌بازی‌هایی هستن که به‌جای آنها بازی می‌کنند. بهتر است در برنامه شلوغ آن‌ها تجدیدنظر کنید و زمانی را خالی بگذارید تا بتوانند با همدیگر بازی کنند.

کودک شاد

بازی خوب ، باعث رشد و شکوفایی کودکان می‌شود. آن‌ها با بازی کردن به شادمانی می‌پردازند و این شادمانی خلاقیت را در وجودشان برمی‌انگیزد. بهترین بازی برای کودکان ساختن و خراب کردن است. انواع پازل‌ها ، شن بازی ، خانه‌سازی و… کودکان نیاز به تحرک دارند طناب‌بازی ، طناب‌کشی ، مسابقات گروهی ، پریدن رنگ‌آمیزی کردن ، گلوله پرتاب کردن ، آب‌بازی و هزاران بازی خلاق دیگر در قالب نمایش عروسکی و…

کمک به رشد موی کودک.

 عشق ورزیدن، یکی از راه های داشتن کودک شاد

مهم‌ترین راز پرورش کودک شاد تمجید از اوست. عشق مطلق والدین مهم‌ترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می‌شوند ، دانستن این‌که علایق ، عقاید ، خصوصیات و استعدادهایشان باارزش تلقی می‌شود ، پایه‌گذار شادی سال‌های بعدی زندگی‌شان خواهد بود. البته پذیرش کودک ، به‌معنای چشم‌پوشی همیشگی از خطاهایش نیست. یاد بگیرید که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت او را ، همچنین آن‌چه را که از کودک می‌خواهید به او بگویید نه آن‌چه را که نمی‌خواهید.

بگویید که دوستش دارید این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح‌ها پس‌از بیدار شدن از خواب می‌شنود و نیز آخرین جمله‌ای باشد که پس‌از شنیدن آن به خواب می‌رود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی‌که انتظارش را ندارید بگویید که دوستش دارید.

  •  در آغوشش بگیرید ، هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان وجود ندارد.
  • لمسش کنید ، آرام به پشت او بزنید بازوهایتان را دور شانه‌هایش حلقه کنید و موهایشان را بهم بریز.
  • در بازی‌اش شریک شوید ، توپ بزنید.
  • برای پرندگان دانه بریزید.
  • بادبادک هوا کنید و با او مسابقه دهید.
  • بدون به زبان آوردن کلمه‌ای با او حرف بزنید.
  • به تماشای بازی او در مدرسه ، در زمین بازی بنشینید. لحظه‌هایی که به شما نگاه می‌کند و نگاهتان باهم تلاقی می‌کند ، به او لبخند بزنید. علایم خاصی برای رابطه تان تعریف کنید که فقط خودتان دونفر معنی آن‌ها را بدانید.

 

کودک شاد

 برای داشت کودک شاد اجازه دهید احساساتشان را بروز دهند

کودکان هنگام عصبانیت فریاد می‌زنند. وقتی ناراحت‌اند گریه می‌کنند. حتی وقتی نمی‌دانند چه احساساتی دارند ، پاها را به زمین می‌کوبند یا در اتاق می‌دوند. جلوی آن‌ها را نگیرید. زیرا به ابراز احساساتشان نیاز دارند. بزرگترا وقتی حال‌شون خوب نیست به یک دوست زنگ می‌زنند و خودشون را خالی می‌کنند. ولی کودکان قادر به انجام اینکار نیستند. ساکت کردن و سرزنش آن‌ها در جمع هیچ کمکی نمی‌کند. اجازه بدهید با روش خودشان ، خودشان را تخلیه کنند. بعد به آن‌ها پیشنهاد کمک بدهید. عصبانیت کودکان شاید برای لحظاتی کوتاه شما را دست‌پاچه کند ، ولی بهتر از این است که به او اجازه ندهید احساساتشان را بروز دهند و باعث شود در درازمدت دچار مشکلاتی مثل اختلالت خوردن ، افسردگی و دیگر مسائل روحی شوند.

مراقبت از پوست کودک.

 به کودکان قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری بدهید

کودکان روی زندگی خود کنترل زیادی ندارند و این دیگران هستند ، که مرتب به آن‌ها می‌گویند ، کجا بروند و چی‌کار کنند ، چه چیزی بخورند. اگر به آن‌ها اجازه بدهید کمی کنترل اوضاع را بدست بگیرند ، قدم بزرگی در شاد کردن‌شان برداشته‌اید. اجازه دهید خودشان لباس‌هایشان را انتخاب کنند ، اجازه بدهید هفته‌ای یک‌بار انتخاب کنند ، که چه غذایی می‌خواهد بخورد ، از آن‌ها بپرسید دوست دارد به چه کلاسی برود ، به آن‌ها فرصت تصمیم‌گیری بدهید و بعد ببین چطور لبخند به صورتشان برمی‌گردد.

 هوش هیجانی کودک را تقویت کنیم

هوش هیجانی صفتی است که یکی از عوامل داشتن کودک شاد است ، که بر درک احساسات خود ، مدیریت کردن آن‌ها و همچنین درک احساسات دیگران و همدلی با آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این صفت ذاتی و غیر قابل تغییر است بلکه مهارتی است که می‌تواند پرورش یابد و ارتقا پیدا کند. به کودکتان کمک کنید تا احساسات مختلف خود نظیر غم ، شادی ، خشم و… را بشناسد و به او آموزش دهید در مواجهه با هر کدام از آن‌ها باید چه رفتاری از خود نشان دهد. تحسین و تشویق کودک یک نکته دیگر برای تربیت کودک است ، که ما تلاش‌های فرزندمان را برای تقویت برای موفقیت تحسین کنیم. چراکه این کار باعث می‌شود ، احساس ارزشمندی و عزت‌نفس در کودک شود و نتیجه نباید برای والدین مهم باشد. همچنین نباید کودکان را با سایر کودکان مقایسه کنیم نمره نهایی نباید برای والدین مهم باشد. آن‌چه که باید برایشان دارای اهمیت باشد میزان تلاش کودک برای دستیابی به نمره‌ی خوب است.

رفع گره خوردگی موی کودک.

 داشتن روابط گرم خانوادگی

یکی از مؤثرترین راه‌های تقویت سلامت روانی و احساسی کودکان ، داشتن روابط گرم و صمیمی خانواده است. طوری که کودکان احساس تعلق کنند. حتی به دوستان ، همسایه ، پرستار و حتی حیوان خانگی خود.دکتر ادوارد هاووِل روان‌شناس کودک و نویسنده کتاب ” دوران کودکی ریشه خوشحالی در بزرگسالی دارد ” می‌گوید: احساس تعلق کودک ، کلید شاد بودن او در آینده است. او همچنین به مطالعات سلامت روانی جوانان در ملیت‌ها و موقعیت‌های جغرافیایی مختلف به‌عنوان سند گفته ، اشاره می‌کند که در این مطالعه بر روی حدود ۹۰ هزار افراد جوان انجام‌شده است و نشان می‌دهد که حس تعلق حس درک شدن و مورد محبت دیگران قرار گرفتن بزرگ‌ترین سد در مقابل فشارهای روانی ، افکار خودکشی و ناهنجاری‌های رفتاری مانند سیگار کشیدن ، مصرف مواد و نوشیدنی های الکلی است. خوشبختانه طبق گفته‌های دکتر هاووِل همه ما به‌راحتی می‌توانیم با عشق ورزیدن روابط اولیه خودمان و حس تعلق کودک به خودمون را تقویت کنیم.

 

کودک شاد

آیا ممکن است کودک من به‌طور ذاتی شاد یا غمگین باشد؟

بسیاری از دانشمندان و والدین به این سوال پاسخ مثبت می‌دهند. اما صرف‌نظر از این‌که فرزند شما در کجای طیف شادی و غم قرار می‌گیرد ، آگاهی از خلق‌وخوی طبیعی او به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید او را در تبدیل شدن به یک بزرگسال خشنود و شکوفا شده یاری کنید. کارشناسان تأکید می‌کنند ، که اگرچه خوش‌بختی یک حالت روحی است ، نه یک ویژگی ذاتی اما جنبه‌های خاصی از خلق‌وخوی طبیعی کودکی شما خواه خوش‌بین ، خواه بدبین ، خواه خجالتی و خواه جسور است. که ممکن است در تعیین میزان خوش‌بختی او نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *